Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Pajęczańskiego

Powiat pajęczański położony jest w południowej części województwa łódzkiego, na pograniczu Wyżyny Małopolskiej i Niziny Wielkopolskiej, na północnej krawędzi Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obszar powiatu pajęczańskiego stanowi formę przejściową z wyżynnej na południu, po nizinną w północnej części. Powiat tworzy osiem gmin, w tym dwie gminy miejsko-wiejskie: Pajęczno z siedzibą Starostwa oraz Działoszyn i sześć gmin wiejskich: Siemkowice, Kiełczygłów, Rząśnia, Sulmierzyce, Strzelce Wielkie, Nowa Brzeźnica. Obszar powiatu o powierzchni 804 km2 zamieszkuje ponad 52 720 osób, pod względem ilości mieszkańców zajmuje w województwie łódzkim 16 lokatę. Powiat ma charakter rolniczo-przemysłowy i leśny. Użytki rolne zajmują 68,05%, a lasy 23,9% ogólnej powierzchni powiatu. Wśród użytków rolnych dominują grunty orne – 67%. Tradycje uwarunkowane historycznie  i środowiskowo wpłynęły na produkcyjny charakter powiatu, z przewagą funkcji rolniczej.  Przeważają gleby o niskiej klasie bonitacyjnej, głównie gleby bielicowe i brunatne. Negatywną cechą tych gleb jest słabe lub okresowe uwilgocenie oraz stosunkowo duża kwasowość. Jednakże stosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych może podnieść efektywność plonowania płodów rolnych. Na uwagę zasługuje fakt, iż grunty dodatkowo narażone są na negatywne oddziaływania leja depresyjnego spowodowanego eksploatacją złóż węgla brunatnego z odkrywki Bełchatów i Szczerców.

W produkcji roślinnej od dawna dominują zboża (żyto) i ziemniaki, a w ostatnich latach także rzepak. Powiat pajęczański jest nadal krajowym potentatem w zakresie uprawy chrzanu, marchwi i pietruszki. To właśnie z naszego terenu wywodzi się najlepszy produkt - chrzan nadwarciański po staropolsku – wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W powiecie działa 50 przetwórni owocowo – warzywnych.

W produkcji zwierzęcej dominuje hodowla trzody chlewnej i bydła mlecznego. Odbiorcą mleka jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Pajęcznie, która skupuje mleko także z terenów ościennych powiatów. Na terenie powiatu działa 11 ubojni bydła i trzody chlewnej oraz jedna mięsa białego. Charakteru rolniczego nadają prężnie działające: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sulmierzycach, Bogumiłowicach i Chorzenicach. Działalność prowadzą podmioty wytwarzające materiał siewny: Firma Nasienna Produkcyjno - Handlowa ,,Polgrass” w Trębaczewie, Oddział Centrali Nasiennej ,,KALNAS” w Działoszynie i Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Chorzenicach. W strukturze geologicznej znajdują się utwory jurajskie oraz trzecio- i czwartorzędowe. Występuje wiele udokumentowanych złóż surowców mineralnych, zarówno eksploatowanych, jak i tych o charakterze perspektywicznym. Największe znaczenie gospodarcze ma wydobycie wapieni przez Cementownię Warta S.A., krajowego lidera  produkcji cementu.

Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Powiatu Pajęczańskiego liczy 16 członków: Gmina Nowa Brzeźnica – Jacek Koziński (Przewodniczący Rady), Aleksandra Zięba, Gmina i Miasto Pajęczno – Katarzyna Bednarska, Dariusz Tokarski, Gmina i Miasto Działoszyn – Jan Madej, Łukasz Wojtaszczyk (delegat na Walne Zgromadzenie IRWŁ), Gmina Siemkowice – Andrzej Błasiak, Jarosław Gasiecki, Gmina Kiełczygłów – Ireneusz Bednarek, Krzysztof Brzezowski, Gmina Rząśnia – Paweł Sikora, Jacek Jaworski, Gmina Sulmierzyce – Danuta Trajdos, Dariusz Boroń, Gmina Strzelce Wielkie – Józef Perczak, Wiesław Borowiec. Rada Powiatowa Izby wykonuje zadania o charakterze opiniodawczo-doradczym. Do jej zadań należy:

sporządzenie analiz i opinii,

przedstawienie wniosków oraz dokonywanie ocen z zakresu rolnictwa, rozwoju wsi
i rynków rolnych i przedstawienie ich Zarządowi Izby,

wydawania opinii w sprawach zgłoszonych przez Zarząd lub Walne Zgromadzenie,

realizacja innych obowiązków określonych w Statucie Izby.

Na posiedzenia Rady zapraszani są przedstawiciele instytucji, z którymi prowadzona jest ścisła współpraca, to m.in. ARiMR BP w Pajęcznie, OT ARR, ANR, KRUS, WIORIN - Oddział w Pajęcznie, ODR, PIW w Wieluniu, Starostwo Powiatowe i samorządy gminne oraz wszelkie organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto organizowane są szkolenia, konferencje mające na celu pogłębienie wiedzy rolników na tematy związane z funkcjonowaniem polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie: ,,Nadzwyczajne wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny” i ,,Dopłaty do materiału siewnego”, zorganizowane we współpracy OT ARR w Łodzi. Dużym udogodnieniem dla rolników była możliwość złożenia na miejscu wniosków oraz uzyskania informacji w zakresie procedury otrzymania wsparcia finansowego na rok 2016. Biuro Powiatowe IRWŁ w Pajęcznie służy rolnikom pomocą w wypełnianiu wniosków obszarowych i o dopłatę do kwalifikowanego materiału siewnego. Corocznie współorganizowany jest letni i zimowy wypoczynek dla dzieci rolników podlegających ubezpieczeniu w KRUS.

Zapraszamy do Biura Powiatowego IRWŁ w Pajęcznie: poniedziałek - wtorek od 8:00 do 15:00, środa od 8:00 do 14:00, przy ul. 1 Maja 13/15, 98-330 Pajęczno, tel. 510-474-813, e-mail: bppajeczno@izbarolnicza.pl.

Irena Biecuszek

Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi Rady Powiatowej