Szanowni Rolnicy, Członkowie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Szanowni Państwo!

Izby Rolnicze są organizacjami, które reprezentują interesy rolników i działają na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce. Nasza praca ma istotne znaczenie dla sektora rolnictwa. Działamy, jako głos rolników, reprezentując ich interesy przed władzami rządowymi, organizacjami międzynarodowymi, a także innymi podmiotami branżowymi. Staramy się wpływać na politykę rolno-spożywczą, podejmować działania legislacyjne, aby chronić i promować interesy rolników. Uczestniczymy w procesie tworzenia i wdrażania polityki rolnej. Dzięki konsultacjom i dyskusjom staramy się współtworzyć przepisy prawne. Chcielibyśmy, aby nasze wszystkie zgłoszone uwagi były uwzględniane przy tworzeniu ustaw i rozporządzeń. Naszym celem jest zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju rolnictwa, zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi i bezpieczeństwa żywnościowego. Edukujemy i szkolimy rolników, by być wsparciem w zakresie nowoczesnych metod produkcji, zrównoważonego rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich. Promujemy także wysokiej jakości polskie produkty rolne oraz wspieramy lokalne i regionalne marki organizując, m.in. pikniki. Współpracujemy również z przedstawicielami świata nauki, dzięki czemu rolnicy mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które mogą poprawić efektywność produkcji i zwiększyć konkurencyjność.

Polskie rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z ogólnoświatowym bezpieczeństwem żywnościowym. Jesteśmy wiodącym producentem żywności w UE, ale niestety kryzys zbożowy oraz trudna sytuacja na pozostałych rynkach artykułów rolno-spożywczych takich jak: mleko, owoce i warzywa, mięso ma negatywny wpływ na sytuację polskich rolników. Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej i rynku nawozów ma również ogromny wpływ na polskie rolnictwo. Polscy rolnicy muszą otrzymać wsparcie zarówno od UE, jak i od naszego rządu, aby nie dopuścić do załamania produkcji rolnej w naszym kraju. Dużym problemem dla polskich rolników są niskie ceny produktów rolnych pochodzących z Ukrainy i dlatego samorząd rolniczy wielokrotnie wnioskował, m.in. o nałożenie ceł na produkty rolne oraz całkowity zakaz importu produktów rolno-spożywczych.

Dzisiaj kończy się VI kadencja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Nasz samorząd rolniczy obejmuje swoim działaniem teren całego województwa łódzkiego i jest reprezentowany przez 318 Członków Rad Powiatowych działających w 21 powiatach ziemskich, w tym 42 Członków Walnego Zgromadzenia. W każdym z 21 powiatów zostało utworzone Biuro Powiatowe IRWŁ.

Uchwałą nr 2/2023r. Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2023r. zostały zarządzone wybory do izb rolniczych, w tym do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Wybory zostały wyznaczone na dzień 24 września 2023r. (niedziela) w godzinach od 8.00 do 18.00.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasza praca miała i ma sens.

Dziękujemy za Państwa rolniczy głos! Tak dla nas istotny.

Pragniemy podziękować instytucjom rolniczym, okołorolniczym i samorządowym za współpracę.

Dziękujemy Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” za wspólne działania na rzecz rolników.

Dziękujemy członkom Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, członkom Walnego Zgromadzenia oraz pracownikom naszej Izby za duże zaangażowanie i pracę dla polskiej wsi.

Szanowni Państwo, nasza idea to działania na rzecz polskiego rolnictwa i dla polskich rolników, to cel, którym Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zawsze się kieruje, dlatego zachęcam wszystkich Państwa – rolników ziemi łódzkiej do kandydowania i zaangażowania w tegorocznych wyborach do izb rolniczych!

Wszystkiego dobrego!

Bronisław Węglewski