VII FORUM WIEDZY I INNOWACJI W ROLNICTWIE

24-25 listopada przedstawiciele IRWŁ (Iwona Mamzer i Monika Mrowińska na zdjęciu, Urszula Kociołek i Piotr Kociołek) uczestniczyli w VII Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie, zorganizowanym w Warszawie przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Wiodącymi tematami podczas konferencji były między innymi:

- Rolnictwo węglowe dla ochrony klimatu,

- Rola sektora produkcji zwierzęcej w osiągnięciu neutralności klimatycznej,

- System wsparcia dochodów w ramach zielonej architektury środowiskowo-klimatycznej, w tym propozycje dla rolnictwa węglowego,

- Działania inwestycyjne wspierające rozwój rolnictwa węglowego w Polsce,

- Rolnictwo neutralne klimatycznie – rolnictwo przyszłości,

- Rolnictwo niskoemisyjne przyszłością polskiego rolnictwa,

- Niskoemisyjna produkcja zwierzęca,

- Ślad węglowy w zrównoważonym łańcuchu żywnościowym,

- Prezentacja innowacyjnych rozwiązań w ramach Grup Operacyjnych."

Głównym celem rolnictwa węglowego jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla (CO2) zmagazynowanego w glebie, a to przekłada się na  zmniejszenie  jego obecności w atmosferze. Praktyka rolnicza pokazuję, że rolnicy starają się przyczynić do wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.  Działania ich to stosowanie różnych metod rolniczych, od płodozmianu, upraw okrywowych i zredukowanej uprawy po precyzyjne stosowanie azotu.

Ciekawą prezentację przedstawił pan Adam Nowak - Prezes Związek Młodzieży Wiejskiej Wici oraz Wiceprezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników - CEJA Young Farmers https://www.ceja.eu/home

Wystąpienie jego nosiło tytuł: „Rolnictwo niskoemisyjne przyszłością polskiego rolnictwa”

Pan Adam przedstawił  wdrażanie koncepcji rolnictwa węglowego jako  przyszłościowe jednak niemniej wymagające  wsparcia finansowego. Podkreślił, iż  impulsem do wdrażania praktyk zrównoważonego rolnictwa są znaczące  podwyżki cen nawozów i pestycydów co wymusza na rolnikach redukcję ich stosowania.

Dużym  wsparciem dla realizacji koncepcji rolnictwa węglowego są rozwiązania z zakresu #Rolnictwo40, natomiast ogromną  przeszkodą  w ich wdrażaniu są koszty tych rozwiązań. Powstaje tu  konieczność wsparcia finansowego dla cyfryzacji.

Znaczną barierą we wdrażaniu cyfrowych rozwiązań w rolnictwie jest niestety mentalność rolników.  W tych działaniach odnajdadują się  młodzi rolnicy, bardziej otwarci na nowoczesne technologie.

Monika Mrowińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich oraz obsługi RP