Wniosek Powiatowej IRWŁ w Sieradzu w sprawie świadczeń dla rencistów

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek  Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu proszę o podjęcie działań w sprawie przyznawania rencistom świadczeń rentowych na podobnych zasadach co emeryci.

Obecne przepisy stanowią, że rolnik,  który nie może podjąć pracy z powodu całkowitej niezdolności do pracy nie może otrzymać świadczenia rentowego póki nie przekaże gospodarstwa. Takie świadczenie jest przyznawane gdy małżonek rolnika jest ubezpieczony w KRUS. Coraz więcej jest przypadków, że jeden z małżonków pracuje poza gospodarstwem i jest ubezpieczony w ZUS. Sytuacja dotyczy osób samotnych, bezdzietnych i wielu innych którzy z powodu różnych sytuacji życiowych nie mają możliwości komu przekazać gospodarstwa. Wnioskujemy aby osoby ubezpieczone w KRUS, które są całkowicie niezdolne do pracy i którym przysługuje świadczenie rentowe zostały objęte takimi samymi warunkami przyznawania świadczeń jak emeryci, czyli bez konieczności przepisywania swoich gospodarstw. Wobec powyższego proszę o interwencję ww. sprawie.