Wnioski członków Rady Powiatowej  IRWŁ w: Kutnie,  Opocznie,  Rawie  Mazowieckiej i Poddębicach skierowane do KRIR

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego popierając wnioski członków Rady Powiatowej  IRWŁ w: Kutnie,  Opocznie,  Rawie  Mazowieckiej i Poddębicach Prezes IRWŁ Bronisłąw Węglewski przekazał wnioski do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

1. Podjąć działania aby dopłaty do zakupu nawozów przyznawane były do co najmniej 100 ha.
  2. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie przepisu prawnego aby  pszczelarze kontaktowali się z  rolnikami w sprawie miejsca ustawienia pasiek gdyż w czasie wykonywania  oprysku minimalna odległość, jaka powinna być zachowana, to około 20 metrów od pasieki.
  3. Podjąć działania mające na celu podniesienie Premii dla młodego rolnika do 250 000zł oraz zniesienie warunku opłacania KRUS-u bez którego nie ma możliwości skorzystać z tego działania.
  4. Podjąć działania w uzgodnieniu z Konserwatorem  Zabytków mające na celu ułatwienie rolnikom usuwanie drzew zagrażających życiu z posesji.
  5. Podjąć ponowne działania mające na celu pomoc rolnikom i sadownikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne                w roku 2021r. Powołane przez Wojewodę Łódzkiego gminne komisje oszacowały szkody w uprawach. Poszkodowanych zostało ok. 1 400 gospodarstw w powiecie rawskim i 200 gospodarstw w powiecie skierniewickim. Protokoły z szacowania strat zostały potwierdzone przez Wojewodę i obecnie znajdują się w poszczególnych gminach. Straty w niektórych gospodarstwach sięgają nawet 90% w uprawach. Skutkowało to tym, że sadownicy nie uzyskali dochodów ze swoich gospodarstw. Sytuacja ta uniemożliwia dalsze ich funkcjonowanie (w tym m.in. spłatę zobowiązań kredytowych wobec banków). Pragnę nadmienić, że rolnicy chcący ubezpieczyć swoje uprawy, nie zrobili tego – nie mieli takiej możliwości ze względu na brak ofert od firm ubezpieczeniowych. W związku z trudnym położeniem w jakim pozostawieni zostali poszkodowani rolnicy prosimy o podjęcie pilnych działań w celu poprawy ich ekonomicznej sytuacji. Ze względu na duże szkody powodowane  przez dziką zwierzynę i dzikie ptactwo w uprawach rolnych  wnioskuję  o rekompensatę od Skarbu  Państwa dla poszkodowanych rolników.
  6. Podjąć działania mające na celu monitorowanie cen nawozów  i paliwa w kontekście wzrostu kosztów produkcji rolniczej.
  7. Podjąć działania mające na celu opracowanie Vademecum dla rolnika ryczałtowego i vatowca  z zakresu przepisów Urzędu Skarbowego.
  8. Podjąć działania mające na celu większy udział  przedstawicieli izby w mediach ogólnopolskich.