Wnioski Rad Powiatowych z Sieradza i Wielunia skierowane do realizacji przez KRIR

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu oraz  członków Rady Powiatowej IRWŁ w w Wieluniu  proszę o rozpatrzenie i dalszą realizację.

Pierwszy wniosek dotyczy  braku chłodni do których można przewozić odstrzelone dziki.

W związku z wystąpieniem ASF powiat sieradzki objęty jest niebieską strefą. Obecnie Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Sieradzu wstrzymał odstrzał dzików ze względu na brak miejsca w chłodniach gdzie przechowuje się mięso. Obecnie odstrzał jest bardzo potrzebny w celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez dziki jak również w celu ochrony gospodarstw przed ASF. Brak miejsca w chłodni, skutkuje zakazem odstrzału dzików, co   z kolei przekłada się na pogorszenie i tak już trudnej sytuacji w rolnictwie. W związku z tym proszę o podjęcie działań mających na celu przekazanie Związkowi Łowieckiemu w Sieradzu chłodni stacjonarnych lub mobilnych w każdej możliwej ilości.

Drugi wniosek dotyczy niskich cen tuczników, która spadła do poziomu 4,00 zł/kg. Stawka ta nie pokrywa kosztów produkcji, a na środki pieniężne  rolnicy czekają nawet do dwóch tygodni. Sytuację pogarsza fakt, że znów pojawiły się ogniska ASF w województwie łodzkim i zakłady mięsne też nie chcą skupować mięsa. Proszę o interwencję w tej sprawie.

Trzeci wniosek dotyczy  wydłużenia czasu likwidacji stada z 3 miesięcy do co najmniej 8 miesięcy w związku z ASF. Okres ten pozwoli producentowi: ewentualnie zlikwidować hodowlę (w tym zdąży odchować prosięta od macior które dopiero co się wyprosiły) lub dostosować gospodarstwo do obowiązujących standardów bezpieczeństwa przed ASF.

W związku z wystąpieniem ASF w województwie łódzkim, powiat sieradzki znajduje się strefie zagrożenia. Obecnie w gospodarstwach rolnych zajmujących się hodowlą świń przeprowadzane są kontrole z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Wydają zalecenia według których producent ma tylko 3 miesiące na likwidację hodowli lub dostosowanie warunków gospodarstwa do aktualnie obowiązujących w strefach zagrożonych wystąpieniem ASF. Okres 3 miesięcy jest zdecydowanie za krótki żeby podjąć jakiekolwiek skuteczne działania, które najmniej odczuje finansowo producent rolny. Zarówno likwidacja jak   i dostosowanie warunków wiąże się z ogromnym nakładem finansowym, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Czwarty wniosek dotyczy podjęcie zmiany ustawy o izbach rolniczych aby opinie, wnioski były obligatoryjnie brane pod uwagę przy podejmowaniu decyji na wyższym  szczebelu.

Pismo KRIR do MRiRW

Odpowiedź MRIRW