Wnioski z I w VII kadencji Walnego Zgromadzenia IRWŁ

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przesłał do Wiktora Szmulewicza Prezesa KRIR wnioski podjęte przez I/VII Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiegow dniu 28.10.2023r. w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

1. Podjąć działania mające na celu zwiększenie limitu zużycia energii elektrycznej na gospodarstwo domowe. Określenie limitu powinno być ustalone wprost proporcjonalnie  do liczby członków rodziny.
  2. Podjąć działania, aby część  szkód wyrządzonych przez zwierzynę  w uprawach rolniczych pokrywał Skarb Państwa a w zamian za to koła łowieckie płaciłyby wyższy czynsz dzierżawny. Koła łowieckie nie mają na tyle środków finansowych i myśliwi muszą pokrywać te straty z własnych funduszy.
  3. Podjąć działania mające na celu uzyskania tzw. „wakacji kredytowych dla rolników” z powodu trudnej sytuacji na rynku zbóż i mięsa.  Przesunięcie spłaty kapitału co najmniej o 6 miesięcy bez dodatkowych opłat.
  4. Podjąć działania mające na celu likwidację opłaty za powtórną kontrolę gospodarstw utrzymujących zwierzęta przez Inspekcję Weterynaryjną. Opłata ta wynosi  250 złotych na godzinę co przy dużej obsadzie zwierząt  stanowi znaczny koszt dla rolnika.
  5. Podjąć działania w sprawie prawidłowego działania aplikacji suszowej. Aplikacja się zawiesza i uniemożliwia wysłanie wniosków przez rolników.