Wnioski z V/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ przesłane do Krajowej Rady Izb Rolniczych

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przesłał wnioski podjęte przez członków V/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ (20 grudnia  2021r.)  do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

1. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie obowiązku dla podmiotów skupowych kukurydzy na mokro do ustalenia jej wilgotności miernikami mierzącymi metodą mielenia i odparowywania. Ta sama partia kukurydzy miała w każdym punkcie skupu inną wilgotność, rozpiętość od 2-6% różnicy. Urządzenia pomiarowe powinny być pod nadzorem Urzędu Miar i Wag.
  2. Podjąć działania mające na celu wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych do 30 listopada, a docelowo doprowadzić do zniesienia terminów stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych płynnych i stałych stosowanych na gruntach ornych. Wielu rolników sygnalizuje nam, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie ma możliwości zastosowania obornika w danym okresie, dlatego wnioskujemy o całkowite zniesienie terminów stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych płynnych stosowanych na gruntach ornych. Występujące w ostatnich latach globalne ocieplenie sprawia, że zastosowanie obornika w późniejszym czy wcześniejszym terminie nie spowoduje zagrożenia dla środowiska. Rolnicy mają pełną świadomość. kiedy i w jakich warunkach stosować nawożenie, i terminy ich stosowania powinny być uzależnione od panujących warunków atmosferycznych.
  3. Podjąć działania, aby osoby decydujące się na zamieszkanie na wsi, mieli świadomość, że godzą się na wszystkie uciążliwości wynikające z prowadzenia gospodarstwa rolnego (odory, głośna praca maszyn rolniczych).
  4. Podjąć działania, aby okresem referencyjnym dla rolników ubiegających się o dopłaty do utrzymania loch, był stan średnioroczny loch w gospodarstwie, a nie okres od listopada do marca. Stan średnioroczny jest najbardziej adekwatnym i sprawiedliwym kryterium wsparcia dla producentów.
  5. Podjąć działania mające na celu zwiększenie kwoty wsparcia dla grup producentów trzody chlewnej do 2 okresów funkcjonowania.
  6. Podjąć działania mające na celu zapisanie ustawowo, by podmiot skupujący produkty rolne płacił rolnikowi co najmniej tyle za surowiec, ile wynosi koszt jego wyprodukowania. Często podmioty skupowe kupując produkty rolne zaniżają ceny, a jednocześnie narzucają bardzo wysokie marże, np. skup jabłka 1 kg 0,60 zł, a w sklepie ok. 3,50 zł  i wyżej.
  7. Podjąć działania w sprawie ograniczenia stosowania osadów ściekowych na gruntach rolnych.
  8. Podjąć działania mające na celu rozszerzenie pomocy dla producentów trzody chlewnej. Obecne przepisy stanowią, że pomoc wynosić będzie 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt, a wypłacana jest wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch) na wniosek producenta rolnego składanego do biura powiatowego ARiMR od 1 do 30 kwietnia 2022 r. Pomoc otrzymają rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta: urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r., których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r. Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r. Pomoc w obecnej postaci jest krzywdząca dla pozostałych producentów trzody chlewnej, którzy nie są objęci tym programem.
  9. Podjąć działania  w sprawie zniesienia terminu dostosowania wielkości miejsc do przechowywania nawozów stałych dla gospodarstw. 31 grudnia 2021 kończy się okres przejściowy na dostosowanie wielkości miejsc do przechowywania nawozów stałych dla gospodarstw utrzymujących więcej niż 210 DJP. Program azotanowy nakłada na gospodarstwa, które produkują bądź stosują stałe nawozy naturalne konieczność posiadania szczelnych płyt obornikowych. Budowle te powinny umożliwić przechowywanie nawozów stałych przez okres 5 miesięcy. Na spełnienie tego wymogu gospodarstwa utrzymujące zwierzęta w liczbie równej lub mniejszej 210 DJP mają czas do 31 grudnia 2024 roku. Ze względu na sytuacje atmosferyczne i ekonomiczne, trzeba dać więcej czas rolnikom na dostosowanie się do wymogów programu azotanowego.
  10. Podjęcie działań mających na celu uszczelnienie systemu wypłat dopłat bezpośrednich, aby dopłaty trafiały do rolników, którzy praktycznie uprawiają ziemie i mają produkcje zwierzęcą.
  11. Podjęcie działań mających na celu wsparcie bezpośrednio sadownictwa, tj. indywidualnego sadownika w związku z niskimi cenami produktów wynikającymi z sytuacji geopolitycznej, a nie tworzenie do tego celu nowych firm niemających nic wspólnego z sadownictwem.