Zarząd IRWŁ do Wojewody Łódzkiego w sprawie ASF

W związku z wystąpieniem ognisk ASF w województwie łódzkim (2 ogniska na terenie powiatu wieruszowskiego oraz 1 ognisko na terenie powiatu łódzkiego-wschodniego) i wielu obaw  rolników związanych z tą sytuacją proszę Pana Wojewodę o zorganizowanie spotkania z rolnikami i przedstawicielami instytucji i organizacji sektora rolnego działającymi na terenie województwa łódzkiego. Do Biura IRWŁ docierają sygnały, że firmy skupowe oferują cenę za żywiec w wysokości 2 zł/kg. Z obszarów objętych strefą niebieską. Jest to cena poniżej kosztów produkcji.

Zgodnie z przepisami weterynaryjnymi zostały utworzone strefy: obszar zagrożenia oznaczony kolorem czerwonym oraz obszar zapowietrzony – kolor niebieski.   W obszarze niebieskim obowiązują obostrzenia polegające m.in.  na zakazie sprzedaży oraz przemieszczania zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii a także sprzedaży zbóż ze zbiorów 2021 r. bez utrzymania 1 miesiąca  tzw. leżakowania. Rolnicy już teraz napotkali trudności ze zbytem zbóż pochodzących ze zbiorów 2020 roku gdzie firmy skupowe    i paszowe  odmawiają  skupu z tych terenów choć przepisy tego nie zakazują.  Rolnicy są zaniepokojeni w jakim terminie otrzymają odszkodowanie za utylizowane zwierzęta ze strefy zagrożenia. Ponadto postulują o wprowadzenie skupu interwencyjnego na żywiec pochodzący ze strefy niebieskiej gdyż drastycznie spadają ceny żywca i tym samym brak jest  zainteresowania kupnem tego mięsa ze strony zakładów przetwórczych. Ponadto proszę   o  podjęcie działań mających na celu zwiększonego odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa łódzkiego w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.