Przestrzenie Kobiet - nabór do projektu

Przestrzenie Kobiet to projekt skierowany do aktywistek województwa łódzkiego chcących działać na rzecz praw kobiet i społeczeństwa obywatelskiego w swoim najbliższym otoczeniu.

Jeśli:

- Jesteście aktywnymi działaczkami lokalnymi;

- macie doświadczenie w realizacji projektów, wydarzeń lub akcji społecznych;

- macie pomysły na działania wzmacniające i aktywizujące kobiety w lokalnej społeczności;

Ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek z XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się 8 października 2018 roku, zwraca się do Pana Ministra o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb. Program dofinansowania odkwaszenia gleb, zdaniem samorządu rolniczego, mógłby być wzorowany na systemie sprawdzonym już w Polsce, koordynowanym przez izby rolnicze a wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel nie powinna być ograniczona limitem pomocy de minimis.

Wspólny protest izb rolniczych w Brukseli

13 grudnia 2018 r. w Brukseli delegacja polskich izb rolniczych z Wiceprezesem KRIR Mirosławem Borowskim na czele wzięła udział we wspólnym proteście izb rolniczych i organizacji rolniczych z Litwy, Polski, Czech, Słowacji i Łotwy. Uczestnicy protestu: Izby Rolnicze Litwy, Polski, Czech i Słowacji oraz łotewskie organizacje rolnicze przedstawiły instytucjom UE wspólne stanowisko, w którym:

Nie ma możliwości poprawiania danych w eWnioskuPlus po zakończeniu kampanii

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie braku możliwości dokonania zmian do wniosków złożonych za pomocą aplikacji eWniosekPlus resort rolnictwa poinformował, że wystąpił do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o przekazanie szczegółowego stanowiska w sprawie.

Izby rolnicze państw Regionu Trójmorza jednym głosem o przyszłej WPR

W dniach 11-12 grudnia 2018 r. w Bukareszcie spotkali się przedstawiciele izb rolniczych i organizacji rolniczych państw Regionu Trójmorza: Bułgarii, Republiki Czeskiej, Węgier, Litwy, Polski Rumunii i Słowacji aby dyskutować o przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej i podpisać wspólną deklarację w tej sprawie. Polskie izby rolnicze reprezentował Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

W deklaracji zostały wskazane następujące obszary przyszłej WPR, które izby rolnicze uważają za kluczowe w procesie ustanawiania przyszłej WPR:

PILNE! Decyzje w sprawie importu świń

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na import do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych ASF. Minister podejmuje takie działania i zapowiedział, że dalej będzie je podejmował w celu ochrony polskich producentów trzody chlewnej, którzy mają problemy w związku z trudną sytuacją jaka występuje na rynku wieprzowiny.